Nie wszyscy czerwcowi emeryci otrzymają wyrównanie

ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury i od października zacznie wypłacać wyrównania dla zaniżonych świadczeń. Nie trzeba składać wniosku w tej sprawie. Przeliczone zostaną również renty rodzinne po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. W województwie kujawsko-pomorskim przeliczonych zostanie 1068 świadczeń.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r. Do wyliczenia czerwcowych świadczeń ZUS będzie stosował takie same zasady jak do świadczeń majowych, o ile będą one korzystniejsze, czyli składki będą podlegały waloryzacji rocznej i kwartalnej (jak w maju), a nie tylko rocznej. W październiku rozpocznie się wypłata tych świadczeń z wyrównaniem od czerwca tego roku - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie wszyscy czerwcowi emeryci otrzymają wyrównanie. Na wyższe świadczenie nie mogą liczyć emeryci, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu w poprzednich latach. Ich zmiana przepisów nie dotyczy.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Ustawa zmienia na stałe zasady wyliczania emerytur, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS