Wciąż można płacić bonem turystycznym

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, mogą nim płacić co prawda tylko do końca marca 2023 r., ale z usług opłaconych bonem mogą skorzystać też po tej dacie. Do dyspozycji rodziców i opiekunów jest ponad 28 tys. podmiotów turystycznych w Polsce, w których można zrealizować płatność bonem.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przyznawany jest na każde dziecko, które na dzień 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500+ lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia.

Z usług turystycznych opłaconych bonem można skorzystać po 31 marca 2023 r., o ile sama płatność została dokonana do końca marca 2023 r. Rodzice mogą na przykład bonem zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, wycieczkę szkolną, obóz, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Rodzice i opiekunowie z naszego regionu do tej pory za wypoczynek swoich dzieci zapłacili niemal 150 mln zł przyznanymi bonami. Do wydania choćby częściowego w bonach pozostało ponad 39 mln zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie wszyscy jednak uprawnieni z bonu skorzystali. Niektórzy nawet go jeszcze nie aktywowali. W naszym regionie na aktywację czeka jeszcze ponad 28 tys. bonów, w kraju 592,4 tys. Nie warto odwlekać dokonania płatności bonem, bo czas powoli dobiega końca. Można opłacić usługę co prawda tylko do końca marca 2023 roku, natomiast wyjazd i pobyt może się odbyć nawet po tej dacie.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS