Od 8 kwietnia piekarnie i cukiernie mogą składać wnioski o wsparcie

Przedsiębiorcy, którzy produkują pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka, będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek za gaz – maksymalnie 200,17 zł za megawatogodzinę, o ile wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany paliwem gazowym i spełniają pozostałe warunki.

Obniżona stawka za gaz obowiązywać będzie w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Wniosek o wsparcie (RPG) będzie można składać już od 8 kwietnia wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wniosek RPG należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury za gaz. Pomoc będzie dotyczyła rachunków obejmujących okres nie wcześniejszy niż kwiecień. Jeżeli faktura została wystawiona przed wejściem w życie przepisów dotyczących stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych, to wniosek można złożyć w terminie do 30 dni, licząc od 8 kwietnia 2023 r. Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury.

Warunki, by skorzystać ze wsparcia

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia, muszą spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim powinni wykazać, że na 31 grudnia 2022 r. mieli status przedsiębiorcy, a ich przeważający rodzaj działalności był oznaczony kodem PKD 10.71.Z albo prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z, i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek. Z preferencyjnych stawek za gaz będą mogli także skorzystać przedsiębiorcy, którzy na 31 grudnia 2022 r. prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.

Co ważne, aby ZUS mógł przyznać pomoc, na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych oraz składek i musi dysponować limitem pomocy de minimis- dodaje rzeczniczka.

Jeśli pracownik ZUS będzie mieć wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Gdy wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony, przedsiębiorca otrzyma na swój profil na PUE ZUS informacje o prawie i okresie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych oraz zaświadczenie o pomocy de minimis.

W przypadku wydania decyzji odmownej w sprawie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych każdy wnioskodawca, za pośrednictwem ZUS, będzie mógł odwołać się do właściwego sądu według zasad Kodeksu postępowania cywilnego. Odwołanie należy złożyć na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji. Szczegóły dotyczące wniosku o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) znajdują się na stronie internetowej ZUS.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Czytany 815 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 kwiecień 2023 06:16

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top