Do 5 czerwca wydłużono termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Jest więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Termin został wydłużony do 5 czerwca.

W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni- do 5 czerwca na złożenie wniosku.

Zgodnie z przepisami, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, przedsiębiorcy przysługuje jej zwrot.

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji rozliczenia rocznego z kontem płatnika. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie do 5 czerwca odesłać do ZUS-u przez Platformę Usług Elektronicznych – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Jeżeli na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o zwrot, a z rocznego rozliczenia wynika nadpłata, osoba prowadząca działalność może sporządzić taki wniosek samodzielnie. Wystarczy wybrać wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze, wypełnić go, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia (kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA) i odesłać – dodaje rzeczniczka.

Ważne, aby przedsiębiorcy zweryfikowali, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Czytany 228 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 czerwiec 2023 11:43

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top