środa, 29 czerwiec 2022 00:00

Przebudowa świetlicy w Czystochlebiu wraz z przebudową dróg do świetlicy

(0 głosów)

Loga UE 3

Projekt pn. „Przebudowa świetlicy w Czystochlebiu wraz z przebudową dróg do świetlicy” jest współfinansowany w ramach Działania RPKP.07.01.00. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020.

Łączna wartość: ok. 2 000 000,00 zł

Łączne dofinansowanie: 1 840 202,92 zł

Przebudowa świetlicy

Umowa z Wykonawcą na kwotę: 1 285 000,00 zł

Głównym celem jest odpowiednie przystosowanie infrastruktury do prowadzenia działań zwalczających problemy społeczne.

Problemem społecznym zdiagnozowanym w sołectwie jest niski poziom edukacji na poziomie podstawowym. W celu poprawy stanu kryzysowego w tym obszarze zaplanowano przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci w oparciu o wyremontowaną i wyposażoną świetlicę w Czystochlebiu. Działania te będą kierowane do dzieci i młodzieży w ramach projektu „Cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży”. Wyposażenie do świetlicy zostanie zakupione z innych środków.

Innym ze zdiagnozowanych problemów społecznych występującym w sołectwie Czystochleb jest zagrożenie przestępczością, w tym wśród osób młodocianych. Stosunek wykroczeń (także przestępstw) młodzieży 13-18 lat odnotowanych przez służby porządkowe względem ogółu młodzieży w tym przedziale wieku wynosi 25%, przy średniej dla gminy 11,41%. Aby zniwelować ten problem konieczne jest podjęcie szeregu działań w ramach spotkań z policjantem i psychologiem, zajęć obejmujących obserwację zachowań, spotkań z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych oraz filmów profilaktycznych. Edukacja i profilaktyka zachowań nieakceptowanych w społeczeństwie przyczyni się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, a w efekcie zwiększenie jakości życia i rozwoju społeczeństwa.

W ramach robót:

• Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową,
  • Wykonano instalację wodno-kanalizacyjną,
  • Wykonano instalację centralnego ogrzewania wraz z technologią kotłowni,
  • Wykonano instalację elektryczną,
  • Wymieniono podłogi oraz wykonano nowy strop nad parterem,
  • Wykonano utwardzenia z kostki granitowej,
  • Wykonano klatkę schodową,
  • Wykonano nowe schody zewnętrzne wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Przebudowa dróg

Umowa z Wykonawcą na kwotę: 597 187,43 zł

Przedmiotem inwestycji była przebudowa dróg gminnych nr 070273C i nr 070274C w Czystochlebiu o łącznej długości 0,6 km.

Przebudowa dróg była niezbędna z uwagi na fakt, że ich aktualny stan techniczny był zły.

Nawierzchnia była stara, zużyta i przez wzgląd na zły stan nie stanowiła ułatwienia dla użytkowników, w tym dla niepełnosprawnych. Dlatego też, niezbędne było polepszenie stanu infrastruktury drogowej, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drodze, która prowadzi do świetlicy, w której przewidziano zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jest to element niezwykle ważny i konieczny. Przebudowa dróg służyć ma bezpieczeństwu i zapewni odpowiedni dostęp do świetlicy, która jest ośrodkiem ożywienia społecznego i gospodarczego na obszarze objętym LSR. Dobry stan dróg służyć będzie optymalizacji dostępu do świetlicy.

Działania zaplanowane w projekcie służyć będą dobru użytkowników świetlicy w Czystochlebiu. To właśnie tutaj odbywać się będą zajęcia, które przyczynią się do aktywizacji społeczeństwa, w tym w szczególności do likwidacji problemów zauważalnych na terenie sołectwa Czystochleb.

Mając na uwadze pełen komfort lokalnej społeczności, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży zaplanowano i zrealizowano niniejszy projekt.

Czytany 1086 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 listopad 2023 13:31