czwartek, 22 grudzień 2022 00:00

(0 głosów)

Loga UE 3

Projekt pn. Rewitalizacja sołectwa Ryńsk – „Remont i wyposażenie świetlicy wraz z przebudową drogi do świetlicy” jest współfinansowany w ramach Działania RPKP.07.01.00. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020.

Łączna wartość: ok. 1 200 000,00 zł

Łączne dofinansowanie: 671 130,28 zł

Remont i wyposażenie świetlicy

Umowa z Wykonawcą na kwotę: 998 000,00 zł

Głównym celem jest odpowiednie przystosowanie infrastruktury do prowadzenia działań zwalczających problemy społeczne.

Problemem społecznym zdiagnozowanym w sołectwie Ryńsk jest wysokie bezrobocie (udział bezrobotnych w ludności w wieku produkcyjnym wynosi 9,12%, przy średniej dla gminy wynoszącej 8,50%). Aby zniwelować ten problem konieczne było podjęcie szeregu działań z zakresu aktywizacji społeczno – zawodowej typu: doradztwo zawodowe, treningi podnoszenia kompetencji i umiejętności społecznych, spotkania aktywizacyjno-integracyjne. Powyższe działania były kierowane do osób bezrobotnych w ramach projektu pn. „Aktywni zawodowo mieszkańcy Gminy Ryńsk”.

Innym ze zdiagnozowanych problemów społecznych jest wysoki stopień uzależnienia od świadczeń pomocy społecznej (udział osób w gospodarstwach domowych korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej w ludności ogółem dla sołectwa wynosi 16,45%, zaś dla gminy 12,78%). Zrealizowano działania kierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach planowanego projektu pn. „Cykl zajęć integracyjno-aktywizacyjnych dla osób wykluczonych społecznie”. Aby w/w działania mogły być realizowane niezbędne było przystosowanie na ten cel świetlicy w Ryńsku poprzez remont i wyposażenie świetlicy wraz z przebudową dróg do świetlicy.
Realizacja projektu infrastrukturalnego jest rozwiązaniem problemu występowania złego stanu infrastruktury społecznej i technicznej.

W zakresie zadania zostały wykonane następujące roboty budowlane:

• Malowanie ścian i sufitów pomieszczeń świetlicy
  • Malowanie balustrad schodowych
  • Wymiana opraw oświetleniowych wewnętrznych wraz z montażem nowych opraw awaryjnych
  • Wykonanie prac glazurniczych
  • Wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej
  • Wykonanie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dachu
  • Wykonanie obróbek blacharskich, wymiana rynien i rur spustowych
  • Przemurowanie kominów ponad pokryciem dachu
  • Wymiana instalacji odgromowej całego budynku
  • Malowanie elewacji całego budynku
  • Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego
  • Montaż klimatyzatorów w ilości 4 szt.
  • Biały montaż - umywalki, wc kompakt
  • Montaż wyposażenia higieniczno-sanitarnego
  • Wykonanie utwardzeń z kostki betonowej
  • Dostawa i montaż urządzeń gastronomicznych w tym kuchenki gazowo-elektryczne, witryny chłodnicze, zmywarko-wyparzarka, okapy kuchenne, stół gastronomiczny
  • Dostawa i montaż mebli kuchennych
  • Dostawa i montaż wyposażenia sali w stoły oraz krzesła
  • Dobudowa dźwigu osobowego z napędem hydraulicznym do budynku świetlicy wraz z robotami elektrycznymi oraz odbiorami UDT.

Przebudowa dróg

Umowa z Wykonawcą na kwotę: 138 854,63 zł zł

Przedmiotem inwestycji była przebudowa drogi gminnej nr 070389C (ul. Strażacka) o długości 0,15 km.

Przebudowa drogi była niezbędna z uwagi na fakt, że jej aktualny stan techniczny był zły.

Nawierzchnia była stara, zużyta i przez wzgląd na zły stan nie stanowiła ułatwienia dla użytkowników, w tym dla niepełnosprawnych. Dlatego też, niezbędne było polepszenie stanu infrastruktury drogowej, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drodze, która prowadzi do świetlicy, w której przewidziano zajęcia dla mieszkańców. Jest to element niezwykle ważny i konieczny. Przebudowa drogi służyć ma bezpieczeństwu i zapewni odpowiedni dostęp do świetlicy, która jest ośrodkiem ożywienia społecznego i gospodarczego na obszarze objętym LSR. Dobry stan drogi służyć będzie optymalizacji dostępu do świetlicy.

Działania zaplanowane w projekcie służyć będą dobru użytkowników świetlicy w Ryńsku. To właśnie tutaj odbywać się będą zajęcia, które przyczynią się do aktywizacji społeczeństwa, w tym w szczególności do likwidacji problemów zauważalnych na terenie sołectwa Ryńsk.

Mając na uwadze pełen komfort lokalnej społeczności, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży zaplanowano i zrealizowano niniejszy projekt.

Czytany 868 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 listopad 2023 13:30