Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny jest ogólnopolskim programem wprowadzonym w czerwcu 2014 r.

Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 roku życia. Dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia.

W dniu 1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna zmiana w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r. poz. 1832, z późn. zm.) – od tego dnia o przyznanie Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).

Jednocześnie informujemy, że wydanie Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej jest bezpłatne w sytuacji, gdy karta tradycyjna została wydana do dnia 31.12.2017r., a wniosek o wydanie nowej formy karty zostanie złożony do dnia 31.12.2019 r. Oprócz tego członek rodziny wielodzietnej, który od dnia 01.01.2018 r. złożył wniosek o przyznanie Karty zarówno w formie tradycyjnej jak i elektronicznej nie ponosi z tego tytułu żadnej odpłatności.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne

Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny przyjmowane są w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Ryńsk, ul. Mickiewicza 12/1, pok. nr 4, od poniedziałku do piątku w godz. 715-1515. Wnioski można złożyć także w formie elektronicznej, za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Empa@tia pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/

Dodatkowe informacje uzyskać można pod nr tel. 56 687 75 40.

 

Czytany 712 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2019 09:22

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: 8uj4g63pcd

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top