Dożynki Gminne Orzechowo 2019

Najważniejszym świętem rolników, będącym zwieńczeniem ich całorocznego trudu, są dożynki - dziękczynienie za zebrane plony. Orzechowo było po raz pierwszy miejscem świętowania gminnych dożynek.

Uroczystości zainaugurowała Msza Sw. dziękczynna w intencji rolników, która odbyła się w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Orzechowie. Po nabożeństwie przeszedł pochód na plac dożynkowy, gdzie rozpoczęto świętowanie. Starostowie dożynek przekazali panu Piotrowi Piątkowskiemu - Przewodniczącemu Rady Gminy i Wójtowi Gminy Ryńsk Władysławowi Łukasikowi chleb, który jest symbolem nadziei i pomyślności. Wójt gminy swoim przemówieniem podkreślił znaczenie rolnictwa w gospodarce oraz przypomniał o wartościach jakie niosą tradycje polskich wsi, o które sumiennie dbają mieszkańcy Gminy Ryńsk. Funkcję starostów dożynkowych w tym roku pełnili: Joanna Barska i z Orzechówka i Jarosław Woźniak z Orzechowa, natomiast wicestarostami byli Diana Woźniak z Orzechowa i Krzysztof Michałek z Węgorzyna.

Po powitaniu i poczęstunku chlebem, przyszedł czas na przemowy gości: Henryka Bobera - Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego, Starosty Wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza i Marcina Skonieczki - Wójta Gminy Płużnica. Dużo wrażeń zapewnili uczestnikom dożynek artyści, którzy zadbali o wrażenia zarówno dla ucha jak i oka. Uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Ryńsku swoim programem artystycznym wzbudzili poruszenie i zrobili spore wrażenie wśród widowni. Równie dobrze zaznaczył obecność zespół wokalny Gminnej Biblioteki Publicznej w Pływaczewie. Kolejną dawkę dziarskiego rytmu zagwarantował Zespół Pieśni i Tańca Kujawy, który swoim tradycyjnym sznytem doskonale wpisał się w klimat dożynkowej zabawy.

Każde sołectwo przygotowało swój niepowtarzalny wieniec, który uosabia wszystkie zebrany plony, a na najpiękniejszy który reprezentował Gminę Ryńsk na dożynkach powiatowych został wybrany wieniec z Ryńska.

Rozstrzygnięcia doczekał się konkurs „Piękna Zagroda”, gdzie o nagrody rywalizują pasjonaci ogrodnictwa. W kategorii najbardziej zadbana zagroda wiejska I miejsce zdobyli Alicja i Marek Kozubowscy, a za najbardziej zadbaną działkę siedliskową nagrodę otrzymała Małgorzata Górecka.

Epilogiem święta plonów była zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych. Na początek imprezę rozkręcił gorący występ gwiazdy wieczoru - Lili, a zabawa taneczna rozgorzała na dobre w rytm muzyki granej przez zespół Magtex. O wrażenia kulinarne dla uczestników dożynek zadbały Koła Gospodyń Wiejskich, które w swoich namiotach przygotowały dziesiątki potraw, zarówno słodkich, jak i wytrawnych.

Władze samorządowe Gminy Ryńsk składają serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych oraz sponsorom za udzielone wsparcie materialne.

 

Autorem zdjęć jest Marek Motylski. Galeria zawiera 179 zdjęć.

 

Czytany 2509 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 wrzesień 2019 06:41

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top