STOP smogowi

Fatalna jakość powietrza w Polsce była przyczyną powołania Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP). Zgodnie z przyjętą ustawą o prawie ochrony środowiska, poszczególne samorządy otrzymały prawo wprowadzenia regulacji zakazujących eksploatację konkretnego rodzaju kotłów i pieców grzewczych oraz wybranych rodzajów paliw.

Zasadniczo uchwała antysmogowa wskazuje jako preferowane sposoby ogrzewania, następujące systemy:

• System ciepłowniczy
  • Ogrzewanie gazowe
  • Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne
  • Odnawialne źródła energii
  • Instalacje spalające biomasę (o niskim poziomie wilgotności)

Województwo kujawsko-pomorskie przyjęło uchwałę antysmogową 24 czerwca 2019 roku. Regulacje obejmują cały obszar administracyjny województwa kujawsko-pomorskiego. Wprowadzona uchwała określa następujące graniczne daty:

• Od 1 września 2019 r. – zakaz palenia paliwami niskiej jakości.
  • Od 1 stycznia 2024 r. – zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców grzewczych, a także zakaz eksploatacji kominków, które przekraczają normy w zakresie emisji pyłów.
  • Od 1 stycznia 2028 r. – zakaz eksploatacji kotłów o klasie energetycznej poniżej 5.

Więcej informacji: https://umwkp.rbip.mojregion.info/category/srodowisko-uchwala-antysmogowa/

Informacja o przyjęciu przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwały antysmogowej (PDF)

Czytany 1142 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 październik 2021 12:59