Usługi dla pełnomocników w e-Urzędzie Skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym (e-US) udostępnione zostały nowe funkcjonalności przeznaczone dla pełnomocników i ich mocodawców. Nowa usługa przeznaczona jest dla pełnomocników ogólnych, którzy realizują zadania w imieniu innej osoby lub podmiotu. W e-US otrzymali oni dostęp do listy swoich mocodawców. Mają również możliwość składania pism w imieniu mocodawców, bez konieczności samodzielnego uzupełniania ich danych identyfikacyjnych i adresowych. Natomiast mocodawcy mogą przeglądać listy aktualnie udzielonych pełnomocnictw ogólnych (PPO-1).

Usługi e-Urzędu Skarbowego

e-Urząd Skarbowy to kanał komunikacji na linii urząd skarbowy - klient dostępny na stronie podatki.gov.pl. Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Pozwala szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku.

W serwisie można uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT lub VAT. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dzięki niemu można poinformować urząd np. o zmianie adresu zamieszkania.

Za pomocą serwisu można przekazać do urzędu skarbowego czynny żal, a także zawiadomienie ZAW-NR o zapłacie należności na rachunek inny niż podany w wykazie podatników VAT.

e-Urząd Skarbowy umożliwia podgląd wykazu mandatów karnych. Można w nim również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.

Klienci e-US mają też dostęp do informacji z dokumentów notarialnych, które ich dotyczą.

Dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, w e-US dostępna jest aplikacja e-mikrofirma. Umożliwia ona prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych, a także przygotowanie plików JPK_VAT.

Za pomocą e-US można też zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do elektronicznego poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce.