Zagrożenie wilkami

W ostatnich dniach nastąpiło na terenie naszej gminy zwiększenie obecności wilka w bezpośrednim sąsiedztwie zagród ludzkich. Wilki to zwierzęta płochliwe, z natury unikające kontaktu z ludźmi, jednak  przyzwyczajone do naszej obecności, np. poprzez dokarmianie lub trzymanie w niewoli, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Wilk jest i pozostanie gatunkiem ściśle chronionym. Gatunek ten zwiększa swoją liczebność i zasięg, przez co coraz częściej dochodzi do bezpośredniej ich styczności z ludźmi, również na terenach, na których zwierzęta te od dawna nie były widywane.

Organy ochrony przyrody analizują wnioski o realizację czynności zakazanych w stosunku do gatunków chronionych, w tym wilka, a następnie wydają w tym zakresie decyzje. Co do zasady Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać zezwolenie m.in. na płoszenie, umyślne chwytanie, przetrzymywanie czy transport wilka na terenie swojego województwa.

W celu unikania konfrontacji wilków z psami właściciele psów powinni zapewnić im odpowiednią opiekę i warunki, w których są trzymane. Należy przestrzegać obowiązujący zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna, a także zakaz puszczania psów luzem w lesie.

Mieszkańcy powinni podejmować działania w celu zabezpieczenia pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki. Odpady spożywcze mogą się stać łatwym pokarmem dla dzikich zwierząt i zachęcać je do odwiedzania siedzib ludzkich.

Monitorowanie czy na sąsiednich terenach nie funkcjonują nęciska dla zwierząt drapieżnych (np. związane z ich fotografowaniem), jak również aby szybko i we właściwy sposób reagowały na tego typu sytuacje.

Poniżej przedstawiamy opracowaną przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska procedurę postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk.

Procedura postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk (PDF)

Czytany 1589 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 grudzień 2021 09:40