Od 1 stycznia ruszył Krajowy System e-Faktur

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury. Jest to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i już funkcjonujących w obrocie gospodarczym, faktur elektronicznych. Polska jako czwarty kraj w Unii Europejskiej wprowadziła e-Fakturę.Przedsiębiorcy ją wystawiający, dużo szybciej otrzymają zwrot VAT.

W styczniu 2022 r. ruszył Krajowy System e-Faktur. Zmianie uległ m.in proces wystawiania oraz odbierania faktur, uproszczone i ulepszone zostały przepisy dotyczące fakturowania. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z usługi przechowywania i archiwizowania faktur. Krajowy Systemu e-Faktur umożliwia skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom w obszarze podatków, nie tylko w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego ale również w podatkach dochodowych. W 2022 roku korzystanie z systemu e-Faktur jest dobrowolne. W 2023 r. planowane jest wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego w Polsce.

Korzyści wynikające z e-fakturowania:

  • Szybki zwrot VAT: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.
  • Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy Ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, co sprawi że będą bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzacja: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.
  • Mniej obowiązków: podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat.
  • Mniej danych do przesłania: podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia

e-Faktura to nowoczesne narzędzie i kolejny etap cyfryzacji usług fiskusa. Usługa znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz zapewni bezpieczeństwo ich wzajemnych rozliczeń. Wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się również do uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.

Więcej informacji o e-fakturze w serwisie www.gov.pl/finanse.  Wzór struktury logicznej e-Faktury jest dostępny na platformie ePUAP, więcej na ten temat na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce wyjaśnienia.

Rozporządzenie z 27 grudnia 2021r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz.U. poz.2481) zostało opublikowane 30 grudnia 2021 r.

Czytany 81 razy

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top