Dożynki Gminne 2022 w Jarantowicach

Dożynki Gminne zainaugurowała Msza Święta dziękczynna w intencji rolników, którą koncelebrował ks. dr Jan Kalinowski - proboszcz parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz ks. Wojciech Jonik - proboszcz parafii w Ryńsku.

Po mszy i oficjalnym powitaniu gości rozpoczęto uroczystości dożynkowe. Starostowie dożynek Państwo Magdalena i Tomasz Niklewscy z Jarantowic oraz wicestarostowie dożynek Państwo Joanna i Piotr Grabowscy ze Stanisławek przekazali Panu Piotrowi Piątkowskiemu - Przewodniczącemu Rady Gminy i Panu Władysławowi Łukasikowi - Wójtowi Gminy chleb, który jest symbolem nadziei i pomyślności. Wójt Gminy swoim przemówieniem podkreślił znaczenie rolnictwa w gospodarce oraz przypomniał o wartościach jakie niosą tradycje polskich wsi, o które sumiennie dbają mieszkańcy Gminy Ryńsk.

Po akcie dzielenia się chlebem, przyszedł czas na przemowy gości: Pana Józefa Ramlaua - Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego, dyrektora biura, który odczytał list z życzeniami w imieniu Posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, odczytano również listy Pani Elżbiety Pniewskiej - Przewodniczącej Sejmiku Województwa kujawsko-pomorskiego oraz Pana Piotra Całbeckiego - Marszałka Sejmiku. Następnie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Jarantowicach z programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Pań: Małgorzaty Molczyńskiej, Justyny Krawczyk oraz Sylwii Dąbrowskiej.

Niewątpliwą niespodzianką były torty dożynkowe własnoręcznie przygotowane przez Starostów i Wicestarostów dożynek, na których poczęstunek zaproszono wszystkich obecnych.

Kolejną propozycją był występ Zespołu Tańca „Kundzia” z Chełmna, który swoim tańcami, pięknymi ludowymi strojami i słowem o tradycjach wpisali się w klimat dożynek.

Każde sołectwo przygotowało swoje niepowtarzalne wieńce, pięknie prezentujące się przed sceną, za które wręczono wszystkim nagrody. Rozstrzygnięty został również konkurs „Piękna Zagroda”, gdzie o nagrody rywalizowali pasjonaci ogrodnictwa.

Dożynki uświetniło miasteczko rowerowe dla najmłodszych oraz pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Pana Piotra Bielaka uczestnika X edycji programu „Mam Talent.

Atrakcje muzyczne, przy których uczestnicy mogli się bawić zapewnił Dj Raiden, a następnie Zespół Magtex, który przygrywał do późnych godzin wieczornych. O wrażenia kulinarne dla uczestników dożynek zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Jarantowic, Myśliwca, Łabędzia, Ryńska, Orzechówka, Małych Radowisk, Pływaczewa, Sitna oraz Nielubia, które na swoich stoiskach raczyły wszystkich pysznymi potrawami, zarówno słodkimi, jak i wytrawnymi. Swoją pomoc w poczęstunku grochówką, kawą i herbatą zaoferowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wałyczyka i Wałycza, natomiast Druhowie z OSP w Jarantowicach przygotowali kiełbaski z grilla.

Władze samorządowe Gminy Ryńsk składają serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych.

Autorem zdjęć jest Marek Motylski. Galeria zawiera 145 zdjęć.

Czytany 809 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 wrzesień 2022 11:28

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top