60-lecie KGW w Wałyczyku

W sobotę 18 lipca 2015 r. odbył się jubileusz 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Wałyczyku. Uroczystość jubileuszu poprowadziła Przewodnicząca KGW Barbara Kozłowska , gdzie na wstępie powitała całe grono członkiń oraz zaproszonych gości.

Po zaprezentowaniu zarysu historii, członkinie KGW otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast cztery panie: Zdzisława Sipak, Alicja Rumińska, Grażyna Winiarczyk oraz Ewa Bieńkowska zostały odznaczone Orderem Serca Matki Wsi.
KGW w Wałyczyku powstało w 1955 roku pod przewodnictwem Pani Heleny Hałajec. Działalność koła opierała się na organizowaniu kursów żywieniowych, kroju i szycia, prac w czynie społecznym na rzecz wsi, udziału w festynach, pochodach, spotkaniach towarzyskich i zabawach.
W 1970 roku przewodnictwo przejęła Jadwiga Zdrojewska, najstarsza honorowa członkini. Podtrzymując działalność poprzedniczki rozszerzyła ją o rozprowadzanie piskląt drobiowych. Panie z koła brały udział w organizowaniu półkolonii dla dzieci wiejskich. Organizowały zabawy taneczne a zyski przekazywały na zabawy dla dzieci. W roku 1982 przewodniczącą została Pani Henryka Grabowska. Pod jej przewodnictwem znacząco rozszerzyła się działalność koła m.in. o:

- udziały gospodyń wiejskich w programie pod hasłem „Więcej warzyw, owoców i kwiatów”,
- organizowanie spotkań okolicznościowych takich jak: Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, spotkań opłatkowych,
- organizowanie pokazów kulinarnych,
- udziały Pań w wycieczkach turystyczno-szkoleniowych,
- wyjazdy do Przysieka na seminaria, festyny i szkolenia,
- liczne udziały w pielgrzymkach do sanktuariów maryjnych,
- udziały Pań w Dniach Otwartych muzeum etnograficznego w Toruniu,
- liczne udziały w dożynkach wszystkich szczebli z własnoręcznie przygotowanymi wieńcami,
- udziały w konkursie Piękna Zagroda,
- wyjazdy na badania profilaktyczne,
- organizację prelekcji z lekarzami,
- organizację pokazów naczyń, kosmetyków,
- udziały w kursach rękodzielniczych,
- oraz udostępnianie mieszkańcom świetlicy wraz z wyposażeniem na spotkania rodzinne. 

 

Czytany 3487 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 styczeń 2017 20:33

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top