Zapraszamy mieszkańców wsi Łabędź i Trzcianek do udziału w projekcie

Grupa nieformalna RAZEM AKTYWNIEJ zaprasza 40-u mieszkańców wsi Łabędź i Trzcianek do udziału w projekcie pt. „LUDOMANIAK – JAK OSKAR KOLBERG”.

Ideą projektu są działania podejmowane przez grupę mieszkańców wsi Łabędź i Trzcianek w celu utrwalenia świadomości przynależności do wspólnoty lokalnej opartej na wzorcach ludowych. Pomysł zrodził się w związku z zatwierdzeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały o patronie roku 2014 - Oskarze Kolbergu – wybitnym polskim etnografie, badaczu kultury ludowej. Założeniem projektu jest poznawanie dorobku kulturowego polskiej wsi. Tak jak Oskara Kolberga interesował „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce”, tak również uczestnicy projektu skupią się na wielu aspektach twórczości i działalności mieszkańców wsi. Grupa 40 uczestników projektu będzie miała okazję poznania tradycji, historii, literatury i języka, zabytków kultury i techniki, a także zwyczajów i obrzędów pielęgnowanych przez pokolenia na terenie wsi. Podczas realizacji tego projektu mieszkańcy będą mieli okazję wspólnie się spotkać, podzielić wspomnieniami.

logo FIO

W ramach realizacji projekty zaplanowano trzy działania, takie jak:
1. Organizacja wieczorku literackiego pt. „Lokalni twórcy”, który składa się z następujących części: Lokalni twórcy – prezentacja i wykład przygotowany przez p. B. Paczkowską. Fragmenty dla zachęty – czytanie przez dorosłych i młodzież fragmentów wybranych książek lokalnych twórców.
2. Wyjazd do Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni na musical Chłopi według powieści Władysława Reymonta, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka i z muzyką Piotra Dziubka. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania zwyczajów i kultury ludowej na przykładzie dzieła muzycznego i literackiego.
3. Wyjazd do skansenu Chata pod okiennicami prowadzonego przez p. Irenę Szymion w Stanisławkach. Uczestnicy zwiedzą zabytkową chatę oraz obejrzą zgromadzone w niej eksponaty. Wysłuchają opowieści właścicielki na temat historii tego miejsca. Kolejnym punktem programu będzie ognisko integracyjne, przy którym wykład na temat Oskara Kolberga wygłosi historyk p. Paweł Becker. Następnie mieszkańcy podzielą się wspomnieniami na temat tradycji ludowej. Porozmawiają na temat lokalnego języka ( Wąbrzeskie pogwarki).Wspólnie odśpiewają rożne przyśpiewki ludowe.

Osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie mogą zgłaszać swój udział:
– mieszkańcy wsi Łabędź do Marii Zalewskiej pod nr tel. 694210326;
– mieszkańcy wsi Trzcianek do Dariusza Kuna pod nr tel. 781037450.
O uczestnictwie w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.


Dariusz Kuna – Lider projektu

 

Pobierz informacje w pliku PDF

Czytany 3339 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 styczeń 2017 19:30

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top