Zwierzęta domowe - prawa i obowiązki

Od 1997 roku w Polsce obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, która reguluje m.in. zasady postępowania ze zwierzętami domowymi. Określa ona prawa zwierząt i obowiązki ich właścicieli, za nieprzestrzeganie których grozi odpowiedzialność karna - grzywna a nawet pozbawienie wolności.
Właściciel zwierzęcia ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody oraz pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego i umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała.

Pies może być trzymany na uwięzi dłuższej niż 3 m oraz przez okres nie dłuższy niż 12 godzin w ciągu doby. W tym czasie musi mieć zapewnioną swobodę ruchów, a uwięź nie może powodować uszkodzeń ciała oraz cierpienia. Nie wolno puszczać psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
Zabronione jest wprowadzanie do obrotu oraz nabywanie zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, poza miejscami ich hodowli. Rozmnażanie psów i kotów w celach handlowych dozwolone jest tylko w przypadku zarejestrowanych hodowli.
Jako przestępstwo traktowane jest znęcanie się nad zwierzętami oraz ich zabijanie. Przestępstwem jest zabicie lub znęcanie się nad zwierzętami. Pozbawienie życia zwierząt domowych dopuszczalne jest tylko w przypadku: ślepych miotów, gdy wiąże się ze skróceniem cierpienia i bólu oraz w przypadku obrony przed zwierzęciem bezpośrednio zagrażającym ludziom lub innym zwierzętom. Jako przestępstwo traktowane jest również umyślne zranienie lub okaleczanie, bicie zwierząt, utrzymywanie w niewłaściwych warunkach bytowania, ograniczanie dostępu do pokarmu i wody. Za ww. czyny sąd może orzec grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.
W przypadku znęcania się nad zwierzętami, mogą one być właścicielowi odebrane, a równorzędnie będzie toczyć się postępowanie karne wobec właściciela. Kosztami związanymi z leczeniem zwierzęcia oraz jego przebywaniem w schronisku obciążony zostaje właściciel.Sabrina Głogowska

Czytany 2193 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2017 13:25

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top