Święto Plonów w Gminie Ryńsk z akcentem patriotycznym

Data 25 sierpnia 2018 r. zapisała się na kartach historii Gminy Ryńsk w sposób szczególny. Nie tylko jako doroczne Święto Plonów, ale także uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Miejscem tych szczególnych wydarzeń był Ryńsk.

Na terenie parku przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryńsku w obecności zaproszonych gości odsłonięto pamiątkową tablicę oraz posadzono Dąb Niepodległości. W uroczystości wziął udział Pan Józef Ramlau Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, ks. Biskup Andrzej Suski, Pan prof. dr hab. Mirosław Golon dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który w krótkiej prelekcji przedstawił rys historyczny wydarzeń niepodległościowych jakie miały miejsce na naszych terenach, Pan Piotr Piątkowski - Przewodniczący Rady Gminy Ryńsk, Pan Władysław Łukasik – Wójt Gminy Ryńsk, Chór Cantate Domino a także duchowieństwo, radni, przedstawiciele samorządów, urzędów, sołtysi, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, instytucji, stowarzyszeń, Harcerzy, Poczty Sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Ryńsku oraz jednostek OSP Gminy Ryńsk, goście oraz mieszkańcy gminy. Drugą część uroczystości poprzedziła Msza św. dziękczynna w intencji rolników, którą koncelebrował ks. Biskup Andrzej Suski oraz ks. kanonik Sylwester Ćwikliński Proboszcz Parafii w Ryńsku.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli barwnym korowodem na miejsce przy Świetlicy Wiejskiej w Ryńsku gdzie odbyła się część oficjalna Dożynek Gminnych.

Kolejnym punktem programu było wręczenie przez starostów dożynek Panią Annę Wróblewską z Ryńska i Pana Wiesława Olejnika z Orzechówka oraz Wicestarostów dożynek Panią Justynę Januszkiewicz z Ludowic oraz Pana Jacka Ciupaka z Węgorzyna chlebów dożynkowych gospodarzom uroczystości Panu Przewodniczącemu Rady Gminy oraz Panu Wójtowi. Następnie Pan Wójt powitał gości i w krótkim przemówieniu podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory, za wsparcie wszystkim współpracującym w obszarach rolnictwa i życzył by ten chleb, symbol ciężkiej pracy rolników, dzielony był zawsze sprawiedliwie.

W kolejnej części Pan Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy oraz Starostami i Wicestarostami dożynek podzielili się chlebem z uczestnikami święta plonów.

Po części oficjalnej z bogatym programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Ryńsku, nagrodzeni gromkimi brawami publiczności. Następnie zebrani mogli wysłuchać występu utalentowanego solisty – Wiktora Chmiela, mieszkańca Gminy Ryńsk, uczestnika programu The Voice Kids. Kolejnym punktem programu był występ folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka, który swym repertuarem przyśpiewek i obrzędów poprowadził nas przez różne regiony Polski, wykonując tańce narodowe, tj. Kujawiak z Oberkiem, Polonez czy Mazur.

Tradycyjnie podczas dożynek podsumowano konkurs „Piękna Zagroda” oraz wręczono nagrody w konkursie wieńców dożynkowych.

Oto zwycięzcy konkursu „Piękna Zagroda”:

- kategoria „Najbardziej zadbana zagroda wiejska”
I miejsce  - Beata Smykowska
ex aequo  - Katarzyna Więckowska
II miejsce  - Monika Wasilewska
III miejsce - Anna i Radosław Bokota

- kategoria „Najbardziej zadbana działka siedliskowa”
I miejsce - Adam Partyka
ex aequo - Agnieszka i Adam Gołębiewscy
II miejsce - Lidia Dymek
III miejsce - Dorota i Krzysztof Michałek

Wręczono również nagrody w konkursie wieńców dożynkowych, które otrzymali:
Sołectwo: Cymbark, Czystochleb, Jarantowice, Jaworze, Ludowice, Łabędź, Małe Radowiska, Myśliwiec, Orzechowo, Orzechówko, Pływaczewo, Przydwórz, Ryńsk, Sitno, Stanisławki, Trzciano, Wałycz, Wałyczyk oraz Zieleń.

W wieczornej części programu, wystąpił zespół „Disco Polo Show”, a zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych poprowadził zebranych Zespół Doris Band.

Władze samorządowe Gminy Ryńsk składają serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim, osobom, jednostkom organizacyjnym i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości oraz sponsorom za udzielone wsparcie materialne.

Galeria zawiera 186 zdjęć.

Czytany 3033 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 08:23