Gminne Obchody Dnia Strażaka oraz 90 rocznica powstania  OSP Ryńsk

Dnia 17 maja 2014 roku w Ryńsku miały miejsce Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 90-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryńsku.

Uroczystość uświetniona została poświęceniem nowego sztandaru jednostki ufundowanego przez mieszkańców oraz społeczność strażacką.
W uroczystości udział wzięli m.in. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Zbigniew Sosnowski,
Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Jarosław Herbowski,
Komendant Powiatowy PSP w Wąbrzeźnie Sławomir Herbowski,
Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP a zarazem Wójt Gminy Wąbrzeźno Władysław Łukasik,
Komendant Gminny OSP Gminy Wąbrzeźno Wojciech Dombrowski,
Starosta Wąbrzeski Pan Krzysztof Maćkiewicz,
Starosta Pani Bożena Szpryniecka,
Przewodniczący Rady Gminy Wąbrzeźno Pan Piotr Piątkowski,
kapelan strażaków Gminy Wąbrzeźno ks. Jurand Paczkowski,
ks. Parafii Ryńsk Sylwester Ćwikliński,
delegacje OSP oraz gospodarze uroczystości –druhny i druhowie OSP w Ryńsku.

Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin celebrowaną w Kościele p. w.Najświętszego Serca Pana Jazusa.
Po mszy zebrani przemaszerowali pod remizę gdzie miała miejsce dalsza cześć uroczystości. Dowódca uroczystości druh Jacek Nawrocki złożył meldunek Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druhowi Zbigniewowi Sosnowskiemu do uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka, 90 rocznicy utworzenia OSP w Ryńsku oraz nadania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryńsku.
Po wciągnięciu flagi na maszt oraz odegraniu hymnu państwowego nastąpiło uroczyste przywitanie zaproszonych gości przez Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druha Władysława Łukasika.
Dalsze prowadzenie uroczystości poprowadził druh Marcin Pieniążek. Druhna Katarzyna Nawrocka przedstawiła rys historyczny OSP Ryńsk.
Następnie odbyło się uroczyste pożegnanie sztandaru OSP Ryńsk oraz wprowadzenie nowego sztandaru. Akt ufundowania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryńsku odczytał Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Wójt Gminy Wąbrzeźno Władysław Łukasik.
W imieniu fundatorów sztandaru prowadzący uroczystość zaprosił gości honorowych do wbicia w drzewiec sztandaru gwoździ ozdobnych, a następnie dokonano aktu poświęcenia sztandaru przez kapelana strażaków Gminy Wąbrzeźno ks. Juranda Paczkowskiego w asyście ks. Proboszcza Parafii Ryńsk Sylwestra Ćwiklińskiego.
Po ceremonii odprowadzenia starego sztandaru i poświęcenia nowego odbyło się uroczyste uhonorowanie odznaczeniami zasłużonych druhów.
Zgodnie z uchwałami Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa kujawsko-pomorskiego odznaczeni zostali :

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa - Dh Piotr-Makowski -OSP Ludowice

Brązowymi Medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa:
dh Guściora Krzysztof - OSP Ryńsk,
dh Justyna Jaworska - OSP Ludowice,
dh Andrzej Kiliszkiewicz - OSP Ludowice ,
dh Radosław Łachut,
dh Nawrocka Katarzyna,
dh Żurawski Rafał ,
dh Rudnicki Patryk,- OSP Ryńsk ,
dh.Rekeć Robert,
dh.Sochalski Paweł ,
dh.Stogowski Mariusz z OSP Ludowice.

Medale wyróżnionym strażakom wręczyli: V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Zbigniew Sosnowski oraz członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Jarosław Herbowski .
Po ceremonii odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście kierując słowa podziękowania i uznania oraz życzenia dla strażaków.
Na zakończenie części oficjalnej uczniowie ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Ryńsku zaprezentowali okazjonalny montaż słowno-muzyczny, po czym goście zostali zaproszeni do dokonywania wpisów w księdze pamiątkowej OSP w Ryńsku.

Galeria zawiera 137 zdjęć

Czytany 2804 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 styczeń 2017 16:17