Przypomnienie o zagrożeniu wystąpienia choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków

Przypominamy, że teren województwa kujawsko-pomorskiego uznano za obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Zgodnie z rozporządzeniem Nr 12/2023 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 26 października 2023 r. w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, m. Bydgoszcz, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, m. Grudziądz, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, m. Toruń, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, m. Włocławek, żnińskiego (Dz.Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2023 r. poz. 6507) zwanego dalej rozporządzeniem uznaje się teren powiatów w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego za obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Tym samym na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby:

zakazuje się:

1. utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że:
    1. drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi; lub
    2. drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu;
  2. gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych; chyba, że takie wydarzenia są organizowane i zarządza się nimi w taki sposób, że ryzyko przenoszenia wirusa przez potencjalnie zakażone ptaki na inne ptactwo jest ograniczone do minimum.

nakazuje się:

1. odosobnienie drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami;
  2. niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

W/w środki stosuje się do czasu uchylenia rozporządzenia.

Nakazy i zakazy, o których mowa obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze powiatów w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.

Nakazy i zakazy, o których mowa nie dotyczą gołębi.

Nakazy i zakazy, o których mowa w rozporządzeniu obowiązują niezależnie od nakazów i zakazów zwartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. z 2022 r. poz. 768 z późn.zm.).