10 000 osób wzięło udział w spotkaniach konsultacyjnych Krajowego Systemu eFaktur

Ministerstwo Finansów (MF) zakończyło cykl spotkań „Konsultujemy KSeF”. W 9 spotkaniach – od 16 lutego do 1 marca br. – uczestniczyło łącznie około 10 tys. osób (stacjonarnie w siedzibie Ministerstwa Finansów i on-line). Ministerstwo Finansów analizuje uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji i w drugiej połowie marca przedstawi do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych. Jednym z pierwszych efektów konsultacji jest rozpoczęcie prac grupy roboczej ds. wysyłki dużej liczby e-faktur. Resort finansów planuje szkolenia dla przedsiębiorców w urzędach skarbowych i współpracę z biznesem przy działaniach informacyjno-edukacyjnych związanych z KSeF.

Teraz czas na analizę zgłoszonych wniosków i ich podsumowanie. MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji.

Grupa robocza ds. wysyłki dużej liczby e-faktur

16 lutego w trakcie spotkania dotyczącego bezpieczeństwa i wydajności padł pomysł powołania grupy roboczej ds. wysyłki dużej liczby faktur na środowisku testowym KSeF. Ministerstwo Finansów zrealizowało ten postulat. Uruchomiono forum wymiany informacji i roboczych uzgodnień pomiędzy ekspertami MF, KAS, Aplikacji Krytycznych i Centrum Informatyki Resortu Finansów oraz osobami odpowiedzialnymi za te kwestie w organizacjach, które wdrażają KSeF. Pierwsze spotkanie grupy odbyło się 28 lutego, uczestniczyło w nim 36 osób. Kolejne spotkanie zaplanowano na 6 marca. Spotkania odbywają się on-line.

Działania informacyjno-edukacyjne

Ostatnie spotkanie konsultacyjne 1 marca dotyczyło komunikacji zmian w KSeF. Eksperci dyskutowali o tym, jakie tematy wymagają stworzenia dobrych praktyk, a które szczególnego wyjaśnienia i opisania w materiałach informacyjnych. Ministerstwo przedstawiło plan szkoleń przedsiębiorców. Mają one rozpocząć się w urzędach skarbowych na przełomie kwietnia i maja. Celem będzie przekazanie praktycznych informacji dotyczących korzystania z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez MF, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy.

W kolejnych miesiącach, aż do odwołania, będą prowadzone indywidualne konsultacje w zakresie korzystania z tych bezpłatnych narzędzi. Będzie też możliwość kontaktu z infolinią. Ministerstwo planuje również webinaria poświęcone konkretnym tematom i przeznaczone dla różnych grup przedsiębiorstw.

Działania edukacyjne będą wspierane szeroką akcją informacyjną, tak żeby każdy przedsiębiorca dowiedział się od kiedy będzie miał obowiązek korzystania z KSeF i jak powinien się do tego przygotować. Przedstawiciele Ministerstwa zadeklarowali też gotowość do kontynuacji współpracy z różnymi podmiotami zewnętrznymi przy prowadzeniu działań informacyjnych. W poprzednich miesiącach eksperci resortu finansów, na zaproszenie takich podmiotów, brali udział w szeregu konferencji, seminariów czy webinariów poświęconych KSeF. Na stronach MF udostępniono formularz, za pomocą którego można zgłosić chęć współpracy informacyjno-edukacyjnej związanej z wdrożeniem KSeF (link do formularza otwiera się w nowym oknie).

Sekcja pytań i odpowiedzi na podatki.gov.pl

Przypominamy, że na stronie podatki.gov.pl/ksef dostępna jest zakładka, w której publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące możliwych zmian w KSeF.

Czytany 224 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2024 06:41