Dzieci Szmalcówki - twórcy filmu szukają świadków

Twórcy realizowanego filmu „Dzieci Szmalcówki” poszukują rodzin, które przeszły przez niemiecki obóz przesiedleńczy, umiejscowiony na terenie byłej fabryki smalcu w Toruniu w latach 1940 - 1943. W obozie straciło życie ponad pół tysiąca naszych rodaków, głównie dzieci.

Do obozu zwożono wysiedlone rodziny z powiatów: chełmińskiego, bydgoskiego, grudziądzkiego, lipnowskiego, nowomiejskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, starogardzkiego, świeckiego, tczewskiego, tucholskiego, toruńskiego i wąbrzeskiego. Wiele osób pochodziło także z okolic Wejherowa, Kartuz, Kwidzyna, Kościerzyny, Chojnic, Wyrzyska i Gdańska. Łącznie przez obóz przeszło ok. 12 tys. Pomorzan.

Współproducentem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej wraz z Instytutem Filmowym Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Powiatem Toruńskim, Miastem Jabłonowo i Wąbrzeźno.

Wszystkie osoby posiadające informacje na temat obozu prosimy o kontakt:

Unisławskie Towarzystwo Historyczne
tel. 793 993 981