Bezpieczniej z aplikacją STOP COVID

Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe wysyła powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Dzięki temu możemy szybciej zareagować, a to oznacza większe bezpieczeństwo. Dzięki niej można też m.in. zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store.

Pobierz już dziś

- Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań - powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski - Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność - dodał.

Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy - COVID Tracker, Włosi - Immuni, Łotysze - Apturi Covid, Duńczycy - Smitte|stop, Chorwaci - Stop COVID-19. My mamy - STOP COVID - ProteGO Safe. Wszystkie te aplikacje mają ten sam cel, wszystkie bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz wszystkie powstały we współpracy z Komisją Europejską.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza - NHS COVID-19 app - zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji.

Podstawową funkcją aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe jest wysyłanie powiadomień o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli dzięki takiemu powiadomieniu zrezygnujemy ze spotkania z bliskimi lub znajomymi - możemy pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju.

Korzystanie z aplikacji to wiele udogodnień, m.in.:

  • możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tego udogodnienia mogą korzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący,
  • dostęp do aktualnych informacji o licznie zachorowań na COVID-19 w Polsce,
  • dostęp do aktualnych informacji o liczbie szczepień,
  • możliwość śledzenia sytuacji epidemicznej w wybranych przez użytkownika powiatach,
  • informacje o wykonanych przez aplikację kontrolach spotkań z osobami, które zgłosiły zachorowanie na COVID-19,
  • historia aktywności aplikacji (informacje o wykonanych kontrolach, wskazanych zagrożeniach, powiadomieniach systemowych),
  • funkcja Ostrzeż w Europie - nasza aplikacja jest interoperacyjna/współdziała z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysyłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich.

Jak działa?

Podobnie jak wiele innych państw, w aplikacji wykorzystywane jest rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. Jest oparte o technologię Bluetooth. Doskonale znają ją ci, którzy korzystają z tzw. „parowania” urządzeń, czyli np. samochodowego zestawu głośnomówiącego z telefonem komórkowym.

Dzięki temu rozwiązaniu telefon użytkowników aplikacji monitoruje ich otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (nie osób!), na których także zainstalowana jest aplikacja.

W trakcie tego monitorowania STOP COVID - ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje (na 14 dni) tylko te dłuższe kontakty – trwające powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż dwa metry.

Jeśli któraś z osób, z którą mieliśmy taki kontakt, zachoruje na koronawirusa - dostaniemy odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

WAŻNE! Powiadomienie jest anonimowe - nie znajdziemy w nim informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie mieliśmy kontakt z tą osobą. Otrzymanie powiadomienia NIE jest też jednoznaczne ze skierowaniem na obowiązkową kwarantannę domową.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem? Z każdym, kto odebrał pozytywny wynik testu na koronawirusa, kontaktuje się Centrum Kontaktu. Jeśli chory korzysta z aplikacji - dostaje unikalny numer PIN, który po wpisaniu do aplikacji - uruchamia system anonimowych powiadomień.

Jak działa system powiadamiania aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe - obejrzyj film.

Pobranie i uruchomienie aplikacji zajmuje tylko kilka minut.

Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy, można pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Warto to zrobić!

  • Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
  • Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.

Źródło: https://www.gov.pl/web/protegosafe/bezpieczniej-z-aplikacja-stop-covid

stop covid protego safe 1460x616

Czytany 502 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 marzec 2021 09:27

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top