W początkowych latach funkcjonowania jednostka OSP dysponowała skromnym sprzętem strażackim. Była to ręczna pompa na drewnianych kołach ciągniona konnym zaprzęgiem. Przechowywano ją w niewielkim prowizorycznym pomieszczeniu, które dzięki czynom społecznym stopniowo rozbudowano. W ten sposób powstała remizo-świetlica, z której mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Sitna.
W 1984r. we wsi uroczyście obchodzono 25 lecie istnienia OSP. Z okazji tego zaszczytnego jubileuszu, decyzją Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Toruniu, jednostce OSP Sitno wręczono sztandar ufundowany przez społeczeństwo. W omawianych latach straż liczyła już 19 członków, a pracę druhów wspierała nowo utworzona Młodzieżowa Drużyna Strażacka.
OSP Sitno aktywnie uczestniczyła w organizowanych corocznie rejonowych zawodach sprawnościowych. W 1985 r. drużyna zdobyła III miejsce w IV Rejonowych Zawodach OSP w Książkach. W 1989r, z kolei, na dorocznych Gminnych Zawodach OSP w Przydworzu Młodzieżowa Drużyna Strażacka z Sitna zdobyła zaszczytne I miejsce. Podobne sukcesy osiągano również w latach późniejszych.
21 maja 1989 r.w Sitnie uroczyście obchodzono 30 lecie istnienia miejscowej jednostki OSP. W zorganizowanej na tę okoliczność uroczystości uczestniczyli delegaci z sąsiednich jednostek OSP, przedstawiciele władz gminnych oraz zaproszeni goście - przedstawiciele Rejonowej Komendy Straży Pożarnych w Wąbrzeźnie. Uroczystość uświetniły występy artystyczne szkolnych zespołów młodzieżowych.
Ważnym lokalnym wydarzeniem był także Rejonowy Zjazd Prezesów i Komendantów Gminnych Rejonu Wąbrzeskiego, który miał miejsce 8 maja 1990 r. W jego obradach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego, Zarządu Wojewódzkiego OSP, Komendy Rejonowej oraz komendanci i aktyw pożarniczy gminy Radzyń Chełmiński, Płużnicy i Wąbrzeźna.
OSP Sitno była niejednokrotnie inicjatorem okolicznościowych imprez lokalnych, spotkań i zabaw, szczególną zaś troską otaczano dzieci i młodzież. Dla nich wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich organizowano spotkania choinkowe i obchody Dnia Dziecka. Imprezy wspierała finansowo Rada Sołecka, Zarząd miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej oraz indywidualni sponsorzy. Na uwagę zasługują również corocznie obchodzone Dni Ochrony Przeciwpożarowej oraz Dni Honorowych Dawców Krwi.
Ważnym elementem bieżącej pracy strażackiej były regularne szkolenia sprawnościowo-bojowe, w których brały udział wszystkie jednostki z terenu gminy. Manewry obejmowały również akcję gaszenia upozorowanego pożaru. Zwycięskie drużyny nagradzano dyplomami.
Przy OSP Sitno aktywnie działała młodzieżowa drużyna piłki nożnej. Młodzi piłkarze regularnie uczestniczyli w gminnych turniejach i rozgrywkach sportowych zdobywając medale, dyplomy, odznaki i puchary.
Bogata w treści i aktywna działalność druhów z OSP Sitno oraz Młodzieżowej Drużyny Strażackiej istniała również w dalszych latach i trwa ona po dziś dzień. Aktualnie pracy tej sprzyja wyraźna poprawa warunków lokalowych. W 2006 r. Gmina Wąbrzeźno wyremontowała i wyposażyła w niezbędny sprzęt świetlicę wiejską, w której mogą odbywać się zebrania, narady robocze, spotkania i rozmaite imprezy. Obecnie funkcję prezesa OSP Sitno pełni druh Andrzej Szałecki.