25 LAT SAMORZĄDNOŚCI

„Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian”. Tymi słowami rozpoczyna się apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

W Gminie Wąbrzeźno uroczystość upamiętniająca te wydarzenia oraz cały okres 25-lecia, odbyła się w dniu 24 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół w Myśliwcu. Jubileusz uświetnili swą obecnością radni oraz sołtysi wszystkich 7-miu kadencji, licząc od roku 1990 roku oraz kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i pracownicy Urzędu Gminy. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Wąbrzeźno Pan Władysław Łukasik.
Słowami Cypriana Kamila Norwida: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” nauczyciel historii Paweł Becker rozpoczął uroczystość. Następnie wszyscy zgromadzeni powstali i odśpiewali hymn państwowy. Minutą ciszy zostali również uczczeni radni oraz sołtysi wszystkich kadencji, którzy nie doczekali dnia dzisiejszego. Gości, przy akompaniamencie braw, imiennie powitali Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Piątkowski oraz Wójt Gminy Pan Władysław Łukasik.

Wójt Gminy w krótkich słowach opowiedział o kierunkach rozwoju Gminy Wąbrzeżno przez cały 25-letni okres funkcjonowania oraz potrzebach inwestycyjnych na przyszłość. Wyraził przekonanie, że wspólnymi siłami radnych, sołtysów i przede wszystkim mieszkańców Gmina będzie się dalej rozwijać.
Z okazji 25-lecia samorządności w Gminie Wąbrzeźno, powstała okolicznościowa publikacja autorstwa lokalnego historyka, Aleksandra Czarneckiego pt: „Gmina Wąbrzeźno 25 lat samorządności 1990-2015”. Jak we wstępie opracowania pisze sam autor: „jest to próba zwięzłego podsumowania bilansu dokonań tego okresu oraz przypomnienia osób zaangażowanych w budowanie samorządu lokalnego i tworzenie podstaw dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego”. Z punktu widzenia historii Gminy Wąbrzeźno jest to bardzo ważna i zarazem ciekawa pozycja. Zawiera bowiem bogaty zasób informacji dotyczących wszystkich dotychczasowych kadencji Rady Gminy. Ponadto zebranych zostało wiele aktualnych informacji dotyczących ludności, kultury, gospodarki czy oświaty w naszej Gminie. Podczas uroczystości autor przedstawił zarys zagadnień związanych z publikacją oraz wiele ciekawostek związanych z wyborami samorządowymi w Gminie Wąbrzeźno.
Kolejnym elementem uroczystości były wystąpienia, które rozpoczął Pan Andrzej Marchlewski, były Przewodniczący Rady Gminy. Opowiedział o czasach, kiedy radni z sukcesem walczyli o rozdzielenie Gminy Wąbrzeźno od wspólnego wówczas tworu Miasta i Gminy Wąbrzeźno, a także problemach, przed jakimi stali radni i sytuacji Gminy, jako nowopowstałej jednostki na początku lat 90-tych. Przypomniał również ludzi, którzy wówczas pracowali nad tym, by nadać jak najlepszy bieg, okresowi w którym od 25 lat wszyscy żyjemy. Jako trzeci, głos zabrał obecny Przewodniczący Rady Pan Piotr Piątkowski, który odniósł się do przyszłości. Apelował, by najważniejszym celem, który przyświeca społecznej pracy na rzecz budowy samorządu była dbałość o człowieka.
Na zakończenie oficjalnej części odbyła się prezentacja, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Myśliwcu. Uroczystość była okazją do spotkania się wielu osób, które wspólnie pracowały nad rozwojem Gminy i wspomnień związanych z minionym ćwierćwieczem.  

001 002 003
004 005 006
007    
Czytany 3185 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 styczeń 2017 17:01

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top