Potrzebujesz pomocy?

Powszechnie utarło się, iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest instytucją zajmującą się przede wszystkim wypłatą zasiłków.

Wbrew pozorom tak nie jest, bowiem jest to grupa osób, która, na co dzień zajmuje się pomaganiem ludziom. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie wprawdzie zajmuje się wypłatą różnych świadczeń i zasiłków i w dużej mierze jest to podstawa funkcjonowania naszej jednostki, gdyż nieodzownym elementem pomocy klientom jest wsparcie finansowe, jednakże oprócz takiej pomocy w ośrodku można liczyć na szeroko pojętą pracę socjalną.

Praca ta jest szeregiem działań podejmowanych na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku (społeczności lokalnej) niezależnie od posiadanego dochodu. Wszelkie działania w tej mierze wykonywane są z poszanowaniem godności osobistej oraz prawa do samostanowienia jednostki. W sytuacjach trudnych, często kryzysowych potrzebne jest wparcie polegające na przedstawieniu wielu wariantów rozwiązań jak i możliwości, jakie stoją przed osobą czy rodziną, a które często nawet nie są brane pod uwagę, gdyż w takich sytuacjach brak obiektywnego osądu u osób zaangażowanych bezpośrednio w daną sytuację. Pomoc uzyskana w ośrodku pozwala na trzeźwą ocenę faktów i wybór właściwych rozwiązań.
Niestety nie można uchronić się od wykorzystywania systemu pomocy społecznej, gdyż w czasie, gdy mamy bardzo duży odsetek osób bezrobotnych pracujących dorywczo dochodzi do nieuczciwości części klientów ośrodka, którzy pracując i zarabiając dorywczo nie zgłaszają tego faktu pracownikowi socjalnemu. Osoby te liczą na uzyskanie większej pomocy z ośrodka. Nie zawsze pracownikom udaje się zweryfikować brak informacji o dochodach, jednakże mając szereg uprawnień wynikających z przepisów prawa dążymy do wyjaśnienia takich sytuacji, a w skrajnych przypadkach korzystamy z pomocy instytucji uprawnionych tj. prokuratury, policji, inspekcji pracy itp., co pozwala na właściwe rozeznanie sytuacji rodziny. W tut. GOPS można również skorzystać z pomocy psychologicznej, pedagogicznej i prawnej w instytucjach współpracujących z naszym ośrodkiem.  

Czytany 2650 razy

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top